ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка
160

ВЕРБА ПОПЕЛЯСТА

ива пепельная Salix cinerea —

дводомна рослина родини вербових. Сірий, густоопушений кущ

З—6 м заввишки. Деревина під корою — з частими валиками до 15—ЗО мм завдовжки. Листки чергові, дуже опушені, зверху сі-рувато-зелені, зісподу — сірува-топовстисті, 4—12 см завдовжки, видовженоланцетні або видовже-нояйцевидні, короткозагострені, пилчасті або майже цілокраї, з дуже виступаючими 10—16 парами бічних жилок. Квітки одностатеві, в великих, без сріблястого опушення сережках. Плід — коробочка. Цвіте у березні — квітні, до появи листя. Поширення. Росте по всій території України (крім високогір'я Карпат) на болотах, вологих луках, у вологих лісах. Вирощують як фітомеліоративну рослину. Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Верба біла.
 
161

ВЕРБА ПРУТОВИДНА

ива прутьевидная Salix viminalis, синонім — S. rossica —

дводомна рослина родини вербових. Кущ або дерево 3—5 м заввишки. Гілки прямостоячі, прутовидні. Молоді пагони сіруватоопу-шені, іноді голі. Листки чергові,

6—20 см завдовжки, зверху темно-зелені, зісподу — білошовковисті, загострені, цілокраї, з загорнутими краями або виїмчасто-зубчасті,

з дуже випнутою знизу жовтою головною жилкою. Квітки одностатеві, в товстих, пухнастих, майже сидячих сережках; приквіткові луски двоколірні. Плід — коробочка. Цвіте у березні — квітні, після розпускання листя. Поширення. Росте по берегах річок та озер на Поліссі, зрідка на Прикарпатті, дуже рідко — в Лісостепу і Степу. Вирощують як фітомеліоративну рослину. Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Верба біла.

162

ВЕРБА ПУРПУРОВА

ива пурпурная Salix purpurea, синонім—S. cae-sifolia —

дводомна рослина родини вербових. Тонкогіллястий кущ до 4 м заввишки. Кора зовні жовта з

синьою поволокою, зсередини -

лимонно-жовта. Листки 3—10 см завдовжки, супротивні, ланцетні, вгорі трохи ширші, голі, сизі, цілокраї або гостропильчасті вгорі. Квітки одностатеві, в циліндричних, тоненьких, сіруватих сережках,- пиляки і приймочки червоні. Плід — коробочка. Цвіте у березні — квітні, до появи листочків або майже одночасно з ними.

Поширення. Росте біля водойм, канав, на приморських і прирічкових пісках, у плавнях по всій території України.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Верба біла.
 
163

ВЕРБА П'ЯТИТИЧИНКОВА,

верболіз;

ива пятитычинковая Salix pentandra — дводомна рослина родини вербових. Кущ або невелике дерево до 15 м заввишки. Гілки голі, жовтувато-оливкові або майже чорні, блискучі. Кора — без поволоки, на внутрішньому боці — біло-зелена або червонувата. Молоді гілочки, а також листки під час розпускання клейкі. Листки цілісні, чергові, шкірясті, голі, яйцевидно-ланцетні, довгозагострені, густозало-зисто-пилчасті, 5—13 см завдовжки. Квітки одностатеві, в довгих, товстих, циліндричних сережках, що залишаються на рослині цілу зиму; приквіткові луски жовтаві. Плід — коробочка. Цвіте у червні — липні, значно пізніше розпускання листя і пізніше за інші види верб.

Поширення. Росте по всій території України (крім високогір'я Карпат і Криму) на болотах, вологих луках, у вологих лісах, по берегах річок.

Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Верба біла.

164

ВЕРБА ТРИТИЧИНКОВА,

білолоз;

ива трёхтычинковая Salix tiiandra — дводомна рослина родини вербових. Високий кущ, рідше — дерево, заввишки до 5 м. Листки чергові, цілісні, з двома залозками при основі пластинки, ланцетні або видовженоланцетні, короткозагострені, в основі круглясті, 3—

8 см завдовжки, по краю — залозисто-пилчасті, голі. Квітки одностатеві, в малоквіткових, тоненьких сережках,- приквіткові луски жовтаві. Плід — коробочка. Цвіте у квітні — травні, після появи листя.

Поширення. Росте по берегах річок і озер, на болотах і вологих луках по всій території України. Заготівля і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Верба біла.
 

ива

Наступна сторінка