ГоловнаРусские названияУкраїнськи і народні назвиЛатинськи назвиХвороби - лікуванняБіологічно активні речовини лікрських травСтатті

 

Попередня сторінка

1169

ФІАЛКА КИТАЙБЕЛЕВА,

братки китайбелеві; фиалка китайбелева Viola kitaibeliana — однорічна 5—ЗО (40) см заввишки рослина родини фіалкових. Стебла прямостоячі або висхідні до майже лежачих, прості або від основи розгалужені, сіруваті від густого опушення. Листки чергові, прості, по краю зубчасті або майже цілокраї (примордіальні), з пальчастороздільними прилистками; примордіальні листочки дрібні, широколопатковидні, з черешком, довшим за пластинку; нижні стеблові листки округло-або широкояйцевидні, з черешком, не коротшим або довшим за пластинку, верхні — видовжено-або лінійно-ланцетні, розвиваються лише під кінець цвітіння. Квітки всі пазушні, двостатеві неправильні, п'ятипелюсткові, на довгих (22—75 мм) ніжках; віночок увігнутий, дещо коротший за чашечку, білувато-жовтуватий, іноді з синюватими верхніми пелюстками. Плід — коробочка. Цвіте з квітня до червня.

Поширення. Фіалка китайбелева росте по степах, степових та кам'янистих схилах переважно в Злаковому, рідше в Злаково-Лучному степу.

Заготівля і зберігання. Див. у статті Фіалка триколірна.

Хімічний склад. Фіалка китайбелева має близький до фіалки триколірної хімічний склад, але відрізняється дещо іншим вмістом і співвідношенням компонентів. Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Фіалка триколірна.
 

1170

ФІАЛКА ПОЛЬОВА,

братки польові; фиалка полевая Viola arvensis — однорічна або дворічна розсіяно-коротковолосиста рослина родини фіалкових. Стебла прямостоячі або підведені, 5—50 см заввишки, прості або від основи розгалужені, з висхідними нижніми гілками. Листки чергові, прості, по краю зарубчасті або пилчасто-зарубча-сті (верхні), з перистороздільними прилистками (бічних внутрішніх часток 3, зовнішніх — до 6, кінцева частка збільшена і часто листовидна); нижні листки коротко-яйцевидні або округло-овальні, іноді з дрібновиїмчастою основою пластинки, з черешками, не коротшими за пластинку; середні— видовженояйцевидні або ви-довженоеліптичні, з клиновидною основою, що збігає на коротенький черешок; верхні — видовже-ноланцетні, з малопомітним черешком. Квітки всі пазушні, двостатеві, неправильні, п'ятипелюсткові, на довгих (25—115 мм) ніжках; віночок увігнутий, помітно коротший за чашечку, ясно-жовтий, з блідішими верхніми пелюстками. Плід — коробочка. Цвіте з квітня до вересня. Поширення. Фіалка польова росте по всій території України по піскуватих берегах річок, як бур'ян по відкритих місцях, біля доріг, на полях та городах.

Заготівля і зберігання. Див. у статті Фіалка триколірна.

Хімічний склад. Фіалка польова має близький до фіалки триколірної хімічний склад, але відрізняється дещо іншим вмістом і співвідношенням компонентів, що його складають.

Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Фіалка триколірна.
 
1171

ФІАЛКА ТРИКОЛІРНА,

братки триколірні; Фиалка трёхцветная Viola tricolor —

однорічна або дворічна темно-зелена рослина родини фіалкових. Стебла прямостоячі або частіше підведені, 10—45 см заввишки, прості або розгалужені, опушені короткими донизу відігнутими волосками. Листки чергові, прості, по краю зубчасті або пилчасті (верхні), з перисто-роздільними прилистками (бічних внутрішніх часток 0—3, зовнішніх — 3—6,

фиалка

Наступна сторінка